Kam na výlet v česku? Zkuste krásy Krkonoš

Rozmýšlíte, kam na dovolenou a patříte mezi ty, co se rádi podívají po krásách naší republiky? V několika článcích Vám představím zajímavá místa Krkonoš a na nich se rozkládajícího národního parku, kde si na své přijdou milovníci přírody i turistiky.

Drahunkas / Pixabay

O Národních parcích

Národní park, tento pojem zná asi každý, ale málokdo už ví, co to vlastně doopravdy znamená, to by ale bylo na další samotný článek, takže jen ve stručnosti:

Cílem všech národních parků (NP) je chránit přírodu na vymezeném území s celým jejím přírodním bohatstvím, ať už se jedná o živočichy, rostliny, ale i vodu a půdu.  Všechny NP mají ochranné zóny s různou přísností ochrany. Bývají tři, přičemž 1. zóna je ta nejpřísnější a nesmí se v ní prakticky nic, jsou přesně vyznačené turistické cesty, ze kterých se nesmí sejít, nesmí se zde těžit dřevo (to je ale s různými výjimkami jako jsou například kalamity), uhlí ani rašelina, nesmí se trhat žádné plody ani sbírat houby. Další dvě zóny nemají tak přísná opatření, ale stále platí, že nesmíte chodit mimo vyznačené stezky a jakkoli poškozovat nebo měnit krajinu.

A teď už konečně něco o Krkonošském národním parku

KRNAP je nejstarším ze stávajících čtyř národních parků České republiky. Vyhlášen byl v roce 1963 a jeho rozloha je 385 km2 a rozkládá se zejména na vrcholcích nejvyšších českých hor – Krkonoše se Sněžkou (1 603 m. n. m.) v čele. Park samozřejmě chrání všechny své přírodní krásy, ať už to jsou hory samotné nebo jejich louky, lesy, rašeliniště a samozřejmě i veškeré rostliny a živočichové.

KRNAP se může pyšnit několika nej –  jak už bylo psáno výše, KRNAP je nejstarším českým národním parkem, rozkládá se na nejvyšším českém pohoří a vlastní i nejvyšší český vrchol. Mimo to mezi krkonošskou faunu i floru patří několik endemitů. Určitě teď přemýšlíte, co je vlastně endemit? Endemický druh je druh živočicha nebo rostliny, který se vyskytuje jen na jednom jediném místě na světě (pro představu, endemitem je třeba i klokan, který (přirozeně) žije jen v Austrálii). Těmi krkonošskými endemity jsou: plž – vřetenovka krkonošská, nebo třeba keř – jeřáb sudetský.

A kam se tedy podívat?

Míst je spousta, protože KRNAP je velký, proto jsem pro Vás připravila články, ve kterých se postupně zaměřím na několik náhodně vybraných míst, jako je Sněžka, Černá hora a Janské lázně, Pramen Labe a mohyla Hanče a Vrbaty, a na některá podhorská města, kterými jsou třeba Trutnov, Špindlerův mlýn, Harrachov nebo třeba Vrchlabí.

Zuzana Dušková