Objevte krásy Krkonoš

Už jsem Vám představila KRNAP samotný a nejvyšší horu Krkonoš Čech Sněžku, v tomto článku se podíváme do Janských lázní a na Černou horu.

Stanly8853 / Pixabay

Jánské lázně

Jsou to jedny z nejstarších a nejnavštěvovanějších lázní v Česku. Spousta lidí vyslovuje a píše špatně název jako Jánské, ale správně je opravdu (ač se to někomu může zdát divné) Jánské podle objevitele horkého pramene Jana z Chockova, který zde teplý pramen nalezl v roce 1006. Počet trvalých obyvatel je 724, rozloha je 1 373 ha a nadmořská výška je 519 m.n.m.. První písemná zmínka pochází z roku 1552.

V Jánských lázních se nachází lázeňský hotel a lázeňská kolonáda, můžete si zde také prohlédnout lázeňské domy a vily. V Janských lázních se také nachází dětská léčebna Vesna a Obchodní akademie pro tělesně postižené. Můžete si zde užít i wellness pobyty.

Černá hora

Nad Jánskými lázněmi se tyčí Černá hora, na jejíž vrchol, který je 1 299 m.n.m se můžete dostat pěšky nebo lanovkou. Na vrcholu se nachází rozhledna a vysílač, ke kterým se snadno dostanete po výstupu na vrchol nebo z lanovky. Cestou dolů je třeba myslet na to, že jste stále v národním parku, proto je třeba chovat se dle pravidel, zejména na rašeliništích, kde by krok mimo povalový chodník mohl být váš poslední.

V zimě je oblíbeným cílem lyžařů, kteří mohou využít hned několik vleků a sjezdovek přímo na svazích hory, ale i na těch okolních. V létě je možné si pod horou zapůjčit koloběžku, nechat se vyvézt nahoru a po vyznačené silnici na koloběžce sjet dolů.

Zuzana Dušková