Podívejte se k pramenu Labe

V předchozích článcích jste se mohli dočíst něco o našem nejstarším národním parku, o nejvyšší hoře České republiky, a o jedněch z nejstarších českých lázní. V následujícím článku se podíváme k prameni Labe a do jeho okolí.

KostkaCZ / Pixabay

Pramen Labe

Labe je naše nejdelší řeka, která pramení v Krkonoších, u Mělníka se do něj vlévá Vltava a ústí do …. moře. K prameni se lze dostat pouze pěšky, avšak do jeho blízkosti vede silnice. Cestou je rozhled jak na Sněžku, tak za dobrých podmínek i na Český ráj a Trosky. Pramen je obestavěn zídkou, kterou zdobí erby všech měst, kterými Labe protéká.

Zajímavosti v okolí pramene

Pančavský vodopád: Nedaleko pramene se nachází i nejvyšší český vodopád, který je ve výšce 1 290 m.n.m.

Ambrožova vyhlídka: Půjdete-li od Labské boudy po červeně značené turistické stezce dojdete na Ambrožovu vyhlídku, odkud je rozhled na Labský důl.

Mohyla Hanče a Vrbaty: Hanč a Vrbata byli lyžaři, kteří se při závodě mistrovství v běhu na lyžích v roce 1913 umrzli a na jejich počest se zde vystavěla mohyla. Den 24. března (v který se závod konal) byl vyhlášen dnem horské služby.

Labská bouda: Postavena byla v roce 1975 v nadmořské výšce 1 340 m.n.m. namísto původní hostince z 19. století, který v roce 1965 vyhořel.

V okolí pramene se nachází spousta přírodních krás, záleží jen na tom, kterou cestu si zvolíte.

Jak se k prameni dostat

K prameni se lze dostat z Harrachova, Rokytnice nad Jizerou, Vrchlabí nebo ze Špindlerova mlýna. Při cestě můžete využít částečně lanovku, dojet na kole nebo projít vše pěšky.

Zuzana Dušková