Trutnov – krásné podhorské město

V minulých čtyřech článcích jsem Vám představila KRNAP samotný, Sněžku, Černou horu a Janské lázně a Pramen Labe. V tomto článku se dozvíte něco o Trutnově.

keslerjiri / Pixabay

Trutnov

Podhorské město s cca 31 000 obyvateli, rozlohou 10 336 kma nadmořskou výškou 375 – 961 m.n.m.. Podle pověsti získal Trutnov své jméno podle rytíře Truta, který měl město zachránit před hrozným drakem, kterého má město dodnes ve svém znaku a můžeme jeho pomníky nalézt na několika místech. Největší drak je železný a visí na Trutnovské radnici na Krakonošově náměstí. Další drak je v Dračí uličce pod náměstím a posledního najdete uprostřed rybníčku za budou lesnické akademie v městském parku.

Na městskou radnici je drak věšen vždy na jaře, kdy se konají tzv. Dračí slavnosti, které se opakují ještě na podzim, kdy je drak na zimu sundáván. Draci v uličce a v parku jsou celoročně.

Když už budete na Krakonošově náměstí můžete si prohlédnou i kašnu s Krakonošem a nově přidělanými trpaslíky. Vpravo od kašny pak stojí Josef IV. Budete-li pokračovat za drakem do městského parku můžete se podívat i na bystu Uffo Horna, prohlédnout síň Bohuslava Martinů, projít arboretum se spoustou zajímavých dřevim, dojít k Janské kapli a vystoupat až na Šibeník, kde je dnes postaven památník generála Gablenze, který zde padl v bitvě roku 1866, která je popsána na tabulích cestou na Gablenz.

Pro ty, kteří se zajímají architekturu je zde postavená budova divadla Uffo (podle výše zmíněného Uffo Horna). Pro obdivovatele umění je ve městě i Galerie draka. Na své si přijdou i historici, kteří mohou navštívit městské muzeum. A ti, kdo mají rádi pivo mohou navštívit i zdejší pivovar, ve kterém svého času pracoval i Václav Havel.

Když byla řeč o bývalém prezidentovi, kdo má zájem může se zajet podívat do nedalekých Vlčic na Hrádeček, kde Václav Havel dlouho přebýval. Kousek od Havlova domu, který stojí u silnice je v lese ukrytá i zřícenina hradu Břecštejn a po cestě si jistě všimnete i obory, ve které jsou daňci.

Zuzana Dušková