Harrachov vám nemůže uniknout

Po článcích, které Vás zavedli především na výlety po krajině přišel na řadu článek o Trutnově a dnes se podíváme na další podhorské město, kterým je Harrachov.

Drahunkas / Pixabay

Harrachov

Město dnes s 1456 obyvateli, rozlohou 36,63 km2 a nadmořskou výškou 665 m.n.m. bylo založeno jako ves Dőrfl v 17. století, v 18. století pak byla přejmenována podle hraběcího rodu Harrachů. Zhruba v 50. letech 20. století byly k malé vsi připsány okolní Mýtiny, Nový svět a Rýžoviště, tím vznikla dnešní podoba Harrachova.

V Harrachově můžete navštívit místa vytvořená přírodou i člověkem. Asi největším turistickým cílem je jedna z nejstarších skláren na našem území. Sklářské řemeslo existuje v okolí Harrachova od 14. století. Dlouhou historii zde má i lyžařský areál na Čertově hoře, který je nejvíce využíván samozřejmě v zimě. Jsou zde skokanské můstky, včetně mamutího, sjezdovky s různou obtížností i běžkařské trasy. Navštívit můžete i lyžařské muzeum. Na své si zde přijdou, stejně jako v Trutnově, i milovníci piva, kteří mohou navštívit pivní lázně a mohou tak kromě ochutnávky využít i pivní koupel.

Cíl turistů, kteří obdivují hlavně přírodu, je kousek od centra se nacházející Mumlavský důl pojmenovaný podle řeky Mumlavy, která zde na žulovém podloží tvoří několik vodopádů, kterým kraluje necelých 10 m vysoký žulový blok, po kterém voda začíná padat ze zhruba 6 metrů nad zemí a sahá do hloubky asi 3 metrů. Podél říčního toku vede asfaltová cesta přímo z města.

Zuzana Dušková