Omrzely vás české hory? Objevte kouzlo polských skiareálů!

O Polsku se traduje, že bylo oproti ostatním zemím bývalého východního bloku vždy tak trochu napřed. Ale co lyžování? V souvislosti s dovolenou u našich severních sousedů obvykle padne zmínka o historických městech a pobřeží Baltského moře. Polské skiareály přesto stojí za to – úroveň služeb je zde minimálně stejná jako u nás a ceny skipasů srovnatelné s Krkonošemi. Připravte se však na trochu jiné sjezdovky, než na jaké jste zvyklí z české strany hor.

Chcete-li strávit zimní dovolenou v zahraničí, ale na druhou stranu nehodláte utrácet v Alpách, vyřešte to šalamounsky – vyzkoušejte lyžování v polských skiareálech, pravděpodobně jim přijdete na chuť. Měli byste však vědět, že polské sjezdovky bývají kratší a strmější. Většinou se nachází na návětrné straně hor a častěji se potýkají s nedostatkem sněhu. Přesto jsou dobře upravené, a navíc je propojuje mnoho vleků a lanovek. Na své si přijdou i nároční vyznavači carvingového lyžování.

K nejznámějším zimním střediskům patří Karpacz, který se nachází cca 20 km za hranicemi. Po překonání této vzdálenosti budete moct vyjet na vrchol hory Kopa (1 350 m. n m.) – předvrchol naší nejvyšší hory Sněžky. Pro méně zkušené lyžaře je ideální zdejší nejdelší sjezdovka o délce 1 100 m.

Uděláte-li si výlet do západní části Krkonoš, budete se moct přesunout do střediska Szklarska Poreba. Možná jste jeho existenci zaznamenali v souvislosti se Světovým pohárem v běžeckém lyžování. V každém případě jde o místo protkané velmi slušnými sjezdovkami a množstvím vleků a lanovek.

Proč si před odjezdem uzavřít cestovní pojištění?

Před odjezdem do Polska se nezapomeňte pojistit. Přeci jen jde o zahraničí a platí zde stejná pravidla jako pro lyžování ve vzdálenějších destinacích. Poláci navíc nejsou příliš zdatní lyžaři a ke kolizím zde dochází o něco častěji než jinde.

Dobře si předem rozmyslete, zda budete brázdit vyznačené trasy (např. pojišťovna ERGO je zahrnuje v základu), nebo si užijete trochu freeridu. Jak lyžování, tak snowboarding mimo vyznačené trasy spadají do kategorie extrémních sportů a musíte si za ně připlatit.

A pozor – rozhodnete-li se zúčastnit jakékoliv soutěže registrovaných sportovců, neobejdete se bez pojištění adrenalinových sportů v zahraničí.