Chci vlastní bydlení. Hledám, kdo mi nabídne výhodný prodej bytu v Praze

Ano, je to tak, v kategorii prodeje bytů v Praze jsem jako doma. Už při studiu jsem věděl, že budu bydlet ve vlastním. A prakticky od promoce pracuji na tom, abych svou vizi uskutečnil. Nechci ovšem jen tak ledajaký byt někde. Chci byt v Praze. Pražák nejsem, ale hodlám tady zůstat. Ano, v mém rodném městě bych měl za cenu jednoho pražského bytu hned tři, ale proč si klást malé cíle. V současné době se nacházím v „hledací“ fázi. Bytový trh zkoumám od jisté doby průběžně a rád bych se s vámi o své postřehy podělil. Protože i v Praze se dá najít výhodná koupě, jen se musí vědět, kde a jak hledat.

Koronavirus přeje nájemníkům. Mě výhodný nájem ale nestačí

Jako většině lidí i mně koronavirus dost zasáhl do života. Jsem ajťák, pracovně si naštěstí nemůžu stěžovat, ale patřím do rizikové skupiny. Takže už půl roku poctivě nechodím mezi davy lidí, nosil jsem roušku i v létě (v Praze jsem byl přírodní úkaz) a tak nějak jsem skončil v dobrovolné izolaci. Během jarní celostátní karantény jsem začal na internetu konečně hledat vlastní byt. Bylo dost zajímavé pozorovat, jak koronavirus zamával s cenami nájemného v Praze. Jenže ceny bytů zůstaly úplně stejné! Ještě pořád čekám, co s realitním trhem udělá druhá vlna, ale nevěřím, že ceny nějak výrazně spadnou dolů. Ale to mě neodradí!

Velmi výhodný prodej. Vyhraje nejrychlejší cash plátce

Osobně ještě nejsem ve fázi, kdy bych vyrážel na prohlídky. Zatím šetřím – ideální by bylo, abych měl celou sumu v hotovosti. Cash plátce má totiž vždycky přednost. Můj kamarád je investor. Kupuje investiční byty a vždy se snaží platit hotově. Proč? Protože na výhodnou nabídku se stojí fronty a vyhrává ten nejrychlejší s naditou peněženkou. Od něj taky vím, že když se taková nabídka objeví, reakce zájemců jsou až neskutečně rychlé. Připravená hotovost je rozhodující faktor. Celou sumu ještě nemám, ale výhodnou nabídku už poznám. Jen čekám na vhodnou chvíli.

Co rozhoduje:

  • Nejrychlejší reakce na nabídku.
  • Platba v hotovosti.
  • Pokud nemáte hotovost, připravte si hypotéku předem.
  • Podepište rezervační smlouvu.

Obrovskou výhodou je, když se kupec orientuje v celém procesu nákupu nemovitostí. Pokud budete zmatení, makléř dá prostě přednost někomu, kdo moc dobře ví, jak to chodí. Jinými slovy, výhodnou nabídku vám vyfoukne s největší pravděpodobností investor, jako je můj kamarád. Zkušený investor také snáze odhalí nekalé praktiky některých rádoby realitních makléřů. Realitních makléřů je v Česku jak hub po dešti. Mezi nimi se schovávají i podvodníci, na které si musíte dát pozor.

Peníze za byt putují do advokátní úschovny

V některých zemích se ještě pořád platí za nemovitosti plným kufrem peněz. U nás naštěstí existují advokátní úschovny. Riziko, že vás někdo okrade o celoživotní úspory, je tak značně nižší, než kdybyste pochodovali po Praze s naditou taškou peněz. Nicméně ani advokátní úschovna není stoprocentní. Než odešlete peníze, raději si prověřte, zda advokát třeba není obviněn ze zpronevěry. Já se řídím heslem: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ Funguje to vždycky na jedničku a hodlám v tom pokračovat. V dnešní době není nic jednoduššího, než hodit něčí jméno do Googlu.

A poslední rada na závěr. Nezapomeňte si ověřit zápisy v katastrech. Zjistíte tak, jestli náhodou na bytě neváznou exekuce a zástavní práva.

Co rozhodne

Najít výhodný prodej bytu v Praze není vůbec nemožné. Pokud takovou nabídku objevíte, musíte jednat rychle.

Díky mně už taky víte, že ten, kdo platí hotově, nebo kupec s předpřipravenou hypotékou má vždycky přednost.

A jak jste si pořídili vlastní bydlení vy? Byla vaše koupě standardní, nebo výhodná? Stalo se vám, že vám výhodnou nabídku někdo vyfoukl přímo před nosem? Podělte se o své osobní zkušenosti.