Developerské firmy Prahu milují. Kdo staví nejvíce a kde chtějí lidé žít?

Může se sice zdát, že míst pro novostavby v Praze je  pomálu, přesto se v ní dlouhodobě staví nejvíce. Zájemců o bydlení v metropoli neubývá. Naopak – nové byty bývají prodané dlouho dopředu. Které developerské firmy mají nejzajímavější projekty a jaké lokality jsou top, co do obliby? 

Developerských firem jsou desítky. Trh však ovládá jen několik největších hráčů

Celou třetinu nové výstavby v metropoli obstarává stabilní trojice – Central Group, Finep a Skanska Reality. Stojí za těmi největšími projekty, které nabízejí stovky nových bytů. A právě to se samozřejmě projevuje ve statistikách. Mezi první desítku dále patří Crestyl, Vivus nebo Pražská správa nemovitostí.

Výhodou těchto silných developerů je skutečnost, že mají rozpracované velké projekty, které realizují po částech. Tím se jim daří pravidelně doplňovat nabídku na trhu s realitami. 

Jaké projekty zmíněných tří největších developerů jsou nejzajímavější? Central Group se může pochlubit Parkem Zličín, Zahradami Bohdalec nebo Parkem Zahradní město II. Mezi nejzajímavější projekty skupiny Finep patří Kaskády Barrandov nebo Britská čtvrť. Skanska zase kraluje v Karlíně, kde realizovala projekty Port Karolína a Čtvrť Emila Kolbena.

Vedle nich pak tu je řada menších společností, které se orientují na drobné projekty a pracují na jedné nebo dvou stavbách. Ty v jejich aktivitách nejvíce omezuje a zpožďuje kritická situace povolování nových staveb.

Nejatraktivnější čtvrť? Záleží na tom, co hledáme

Jen těžko můžeme posoudit, která městská část je co do bydlení tou nejatraktivnější. Každá má totiž něco do sebe a hodně záleží na našich prioritách, podle kterých si byt ke koupi vybíráme.

Většinou to první, podle čeho se orientujeme, je cena. Ta se rozhodně drží níž v okrajových částech Prahy, kde je horší dostupnost. Velkým ukazatelem je blízkost metra. Proto se i byt na Černém mostě může prodražit kvůli blízké zastávce.

Za obecně levnější část je považována Praha 3. Žižkov byl dlouhou dobu opomíjený a považovaný za podřadnou lokalitu co se bydlení týče. Proto i ceny bytů zde patří k těm nižším, i když se situace začíná rychle měnit. Díky aktivitám developerských firem se zde totiž revitalizuje řada zanedbaných míst a vznikají nové byty a rezidence. Tím zájem o bydlení na Praze 3 roste a vše dohromady pomalu žene ceny nahoru. Přispívá tomu rovněž fakt, že si tuto část Prahy oblíbili mladí lidé.

Žižkov má totiž neopakovatelnou atmosféru, kterou  v Praze  nikde jinde nenajdeme. Místní hospůdky, bary a restaurace přitahují svou staročeskou a bohémskou tradicí.. Kdo hledá bydlení v místě, které si drží svébytný genius loci, ten si Žižkov zamiluje. 

K  nejdražším čtvrtím patří naopak tradičně Praha 1 a Praha 6. Už dávná historie jasně vypovídá o tom, že v těchto místech se zdržují bohatší vrstvy, a to platí dodnes. Zatímco na Praze 1 kvůli turistickému ruchu chce bydlet málokdo, Dejvice jsou jednou z nejžádanějších lokalit.

Expandují všechny čtvrtě

Vedle zmíněných míst se na žebříčku popularity vysoko drží rovněž Vinohrady a Smíchov. Zatímco Vinohrady už příliš prostoru pro novou výstavbu nenabízejí, na Smíchově vzniká v dlouho opomíjených brownfieldech jedna novostavba za druhou. Je to právě Praha 5, která  si drží označení nejžádanější lokality a kde se prodává nejvíce bytů. Následuje ji Praha 9.

Nedá se ovšem říct, že by některá čtvrť byla méně oblíbená. Vyhledávané jsou i Holešovice, které podobně jako Žižkov žijí svým vlastním životem a plní ulice svéráznými podniky a kulturními projekty.

Stále více lidí se také stěhuje do okrajových částí hlavního města. Ven z centra je vede nejen nedostatečná nabídka bydlení a vysoké ceny, ale i chuť vybudovat si domov v klidné lokalitě s dostatkem soukromí. Pozornosti proto neujdou ani reality v Hostivaři, Letňanech či Kbelích.

Která je vaše oblíbená lokalita, kde byste chtěli v Praze žít? A podle jakých kritérií bydlení vybíráte?