Jak by měla vypadat zdravá dětská postel? Levně ji můžeme obměňovat především u malých dětí

Zařídit dětský pokoj nebývá hračka. Děti se rychle vyvíjejí a odrůstají. Pokud jsou ještě malé,  pravděpodobně budeme muset mnohokrát  měnit vzhled a zařízení pokoje. Nemusíme se proto stydět pořídit jeho vybavení za nízké ceny. Nejrychleji přestane vyhovovat zejména  dětská postel. Levně ji proto můžeme vyměnit i několikrát.

Dřevěné postele jsou univerzální

Než bude naše dítě ve věku, kdy mu jeho pokoj vydrží až do pubertálních let, musíme se připravit na časté obměny. Jiné vybavení potřebuje tříleté dítě, jiné předškolák a jiné školák. Malé dítě o vybavení dětského pokoje nijak nerozhoduje, nicméně v pozdějším věku je dobré zařídit jeho pokoj tak, jak si samo přeje, nebo s ním vše konzultovat. 

Takováto spolupráce je důležitá pro vývoj dítěte. Navíc tak vytvoříme bezpečný a útulný prostor, ve kterém se bude  cítit dobře. To znamená, že se bude zároveň lépe učit a rozvíjet. 

Jakmile dojde dítě do věku, kdy mu můžeme pokoj zařídit v podstatě jako dospělému, vybírejme kvalitní a trvanlivý nábytek. Skvěle se hodí postele  i ostatní kusy z masivu. Jsou sice dražší, ale rozhodně vydrží dlouhé roky, klidně i po generace. Navíc dřevo působí teple a útulně a hodí se jak pro děvčata, tak pro kluky. 

Rozmanité postele pro menší děti

Než ovšem dojdeme do bodu, kdy dětský pokoj dostane konečnou podobu, můžeme ho vybavit nábytkem, který lehce vyměníme. I ten však musí mít  vysokou kvalitu. V tomto případě můžeme zvolit levnější postele, které se vyrábějí například z dřevotřísky nebo lamina.

Dětské postele pro ty nejmenší musí mít oblé hrany, chránící proti úrazu. Měly by mít i menší zábradlí a zábrany, které zabraňují spadnutí. Tento prvek je důležitý především při přechodu z dětské postýlky na postel.

Hravost je u dětí zásadní

Co se týče vzorů, dětské postele dávají opravdu prostor fantazii. Vyrábějí se v inspirujících tvarech, například auta, víly nebo zvířete. Nechybějí potisky nebo různé vyřezávané tvary. U těchto postelí ovšem musíme obzvlášť zvážit změnu vkusu podle toho, jak dítě roste. 

Univerzální jsou jednoduché dřevěné postele, které se více podobají těm pro dospělé. Pořídit můžeme i patrové postele, které ušetří v místnosti hodně místa například pro herní prostor, skříň nebo psací stůl. 

Na výběr jsou také postele se skluzavkou nebo ve tvaru domečku. Ty si naši potomci určitě zamilují. 

Matrace a rošt, které udrží zdravou páteř

Výběr správné dětské postele by se neměl omezovat pouze na design a samotnou konstrukci. Neméně důležité jsou i rošt a matrace. Rošt musíme zvolit dostatečně pevný, klidně i dvojitý. Především se nesmí prohýbat.

Matrace je alfou a omegou zdravého spánku. Nekvalitní matrace může způsobit bolesti zad a páteře a navíc se v ní budou shromažďovat roztoči. Protože dítě je ve vývinu a roste, měla by matrace splňovat důležité parametry, zejména  podporovat správný vývoj páteře. 

To znamená, že musí být dostatečně pevná a tvrdá, ovšem ne zase příliš. Ideální volbou jsou pružinové matrace, které pevné opravdu jsou, nemodelují se podle těla, dodávají dostatečnou oporu páteři a rozloží váhu dítěte na celý prostor. 

Výhodné je pořídit na matraci ještě jednu vrstvu, a sice její chránič. Může se stát, že děti matraci zašpiní jídlem, pitím, zvratky nebo močí. Chránič bude nejlepším řešením, jak prodloužit její výdrž. Navíc se dobře pere, a my tak budeme postel snadněji zbavovat roztočů.

Jak postupujete při výběru dětské postele vy? Hraje pro vás nejdůležitější roli cena, materiál nebo design?