Prodej bytu v Ostravě – jak dosáhnout na  nejlepší cenu?

 Vývoj realitního trhu v posledních letech a měsících hraje do karet všem, kteří plánují prodej bytu. Ostrava patří ke krajským městům, kde je růst cen nejrychlejší. Přesto zde neutichá zájem o místní rezidence. Praha to co do poptávky sice není, i tak je ale město v kurzu. Jestliže plánujete prodat svou nemovitost  právě zde, poradíme, jak nejlépe postupovat. 

Byt  nezapomeňte před prodejem uklidit a upravit

Co naplat. I přes nebývalý zájem o nákup bytu bývají kupující čím dál vybíravější. Zatuchlá, nevětraná špeluňka velký ohlas ze strany zájemců pravděpodobně nesklidí. A jestli náhodou ano, pak určitě ne  pozitivní. Velká rekonstrukce však nebude nutná. Cenu prodávané nemovitosti zvýší i úpravy méně zásadního charakteru I ty ji pro zájemce učiní  podstatně atraktivnější.

Nově vymalované stěny, vycíděné povrchy, umytá okna, vyluxovaný koberec a další víceméně kosmetické úpravy si vyžádají minimální náklady a cenu za byt přitom zvýší. Pomůže i zbavení se harampádí (pár věcí zůstat samozřejmě může) a věcí, které dělají byt až příliš osobním.

Některé úpravy by si samozřejmě vyžádaly více práce a větší náklady. Třeba nová koupelna, či výměna kuchyňské linky. Proto  pečlivě zvažte, zda to stojí za námahu a zda se vám vynaložené náklady vrátí. Hodně  lidí  si totiž chce rekonstruovat byt podle sebe a vaše snaha udělat byt před prodejem “perfektní,” přijde vniveč. 

Nechte si byt nezávisle ocenit

V první řadě si udělejte vlastní průzkum. Zjistěte, za kolik se podobné byty v Ostravě (či přesněji ve vašem okolí) prodávají. A možná ještě lépe – zjistěte si, za kolik se již prodaly. Částka, kterou vidíte u právě nabízených podobných nemovitostí může být nadsazená  a zahrnovat i případné provize makléřům a realitním kancelářím.

Snažte se na svou nemovitost podívat nezaujatě. Subjektivně se vám možná zdá jako skutečně vynikající. Avšak určitě bude mít  své “mouchy,” které mohou  negativně ovlivnit její hodnotu.

Pro přesnější ocenění si ale přizvěte odhadce. Nebo ještě lépe, vícero odhadců. Některé realitky vám udělají nezávazný odhad zdarma, jinde si musíte připlatit. Bude na vás, kolik chcete do tohoto kroku investovat a komu budete důvěřovat. O tématu cenových odhadů si více přečtete zde. 

Dobrá inzerce nadevše

Profesionálně nafocená a důkladně popsaná nemovitost, zveřejněná na nejvíce frekventovaných realitních portálech, zaručí, že si ze zájemců budete moci vybírat. Nepodceňte  proto ani text, ani fotografie do inzerátu. V tom musí být vidět a zaznít vše podstatné.

Popište jeho dispozice i lokalitu, kde se nachází, včetně vzdálenosti k obchodům a zastávkám MHD. Uveďte, v jakém domě a v kolikátém patře byt je. Zmiňte dostupnost internetu, způsob vytápění  a v neposlední řadě i příslušenství, které se v bytě nachází.

Stručnost je sice chvályhodná vlastnost,ale  u prodeje bytu je lepší zmínit co nejvíce detailů.  Neriskujte, že vynecháte důležitou informaci!

Buďte upřímní a  zmiňte případný  nedostatek nemovitosti. Stejně vyjde najevo.

Soukromá inzerce na větších českých realitních portálech se obvykle pohybuje v řádu stovek korun (obvykle 300-600 Kč) za měsíc. 

Nezapomínejte ani na následující:

Při prodeji bytu počítejte s tím, že budete pravděpodobně potřebovat následující dokumenty:

  •         PENB energetický štítek (tuto povinnost má každý prodávající.)
  •         List vlastnictví.
  •         Nabývací titul.
  •         Doklady o revizích  spotřebičů.
  •         Souhlas dalších (pokud je vás víc) vlastníků s prodejem.
  •         Doklad o bezdlužnosti vůči SVJ.
  •         Patřičné smlouvy (kupní smlouva, smlouva o úschově, případně dle dohody smlouva rezervační).
  •         Vyúčtování služeb, či předpis záloh.
  •         Eventuálně i doklady o provozních nákladech.

V tomto krátkém článku jsme samozřejmě nemohli vyčerpat všechny podrobnosti prodeje bytu. Proto uvítáme i vaše komentáře a postřehy níže!