Letiště Ostrava vylepšilo parkování, připravte se na seznámení s Leošem Janáčkem

Připadalo vám parkování v ostravském letištním areálu složité? Teď už se nemusíte obávat. Letiště Ostrava parkování usnadnilo všem krátkodobým návštěvníkům. Svým oficiálním názvem pak skládá poctu významné postavě moravskoslezské a vlastně české historie. A sice hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi, jehož dílo je známé po celém světě. 

Jméno legendárního skladatele v názvu ostravského letiště 

Se jménem Leoše Janáčka, celosvětově uznávaného hudebního skladatele, jsou spojeny nejen slavné operní skladby, ale i symfonie a další hudební díla nabitá emocemi. Janáček proslul i originálním způsobem, jak převádět běžnou  lidskou konverzaci  do hudebních tónů. Posuzoval ji z hlediska její melodie a rytmiky a  ty následně zaznamenával do běžného notového zápisu. Zápisy pak používal při tvorbě svých skladeb.

Cestující si  připomenou nejen slavnou osobnost, ale i její rodiště 

Ostravské letiště je situováno nejen  nejen blízko Ostravy a  Frýdku Místku, ale není z něj daleko ani do nenápadné obce Hukvaldy. Proč je tato obec zajímavá a důležitá? Jde o rodné místo zmíněného skladatele.  Hudební nadšenci zde  mohou navštívit nejen jeho památník, ale i zajímavý hrad, který měl  Leoš Janáček ve velké oblibě..

Letiště je propojeno s železničním nádražím

V České republice je takové spojení unikátní a pro snadné cestování naprosto vynikající. Záhadou zůstává, proč se k tomuto modelu nepřidala i ostatní města, jejichž letiště nabízejí mezinárodní odlety a přílety. Turisté a další cestující přímé spojení letiště se středem  Ostravy skutečně ocení.

Jaké jsou varianty dopravy, když nechci jet vlakem?

Pro všechny, kdo se chtějí dostat na letiště, či z něj,  se nabízí hned několik dalších možností::

 •         Odvoz autem s pomocí rodiny či přátel.
 •         Klasický letištní transfer nebo taxi.
 •         Přímá autobusová doprava.
 •         Příjezd vlastním vozem.

Chci si dopřát co  nejvíce klidu před cestou. Jakou variantu si vybrat? 

Každý sice máme hranice klidu a pohody nastavené trochu jinak, ale pro většinu z nás je nejpohodlnější  dopravit se na letiště vlastním autem. Proč je tato varianta ideální? Nepotřebujeme  k tomu  nikoho jiného kromě sebe a vyjedeme  přesně tak, jak se nám to hodí. Auto  prostě zaparkujeme na letištním parkovišti dlouhodobého stání

Je parkování na letišti opravdu tak složité?

Mnozí návštěvníci se však parkování na letišti předem obávají. Ale zbytečně. Jak  je to doopravdy?
Tím nejjednodušším řešením je zastavit přímo u terminálu a pak pěšky pohodlně pokračovat  až do odletové haly. Jedinou nevýhodou bude nejspíše výše poplatku. Parkování u samotného letiště je totiž vždy dražší než parkování v okolí.

Existují některé okolní způsoby parkování, které nabízejí levnější variantu parkování?

Ano, parkovat u terminálu není jediná možnost! V současnosti lze využít i velmi zajímavého neoficiálního parkování. To neoznačuje zapadlou uličku bez světel, kde se vám někdo podívá do zamčeného auta. Jde o parkovací plochy, které jsou v nejbližším okolí letového areálu, avšak  jsou provozovány soukromě. 

Komfort  vlastní dopravy je zachován a ceny za parkování budou o dost menší. Jakmile si objednáte místo k odstavení auta, stačí jen dorazit k branám parkoviště a zajet na něj. Bude připravené. Po vyložení kufrů a uzamčení vozu se o vaše pohodlí postará vyškolený personál parkingu, který vás odveze až k letové hale. To samé platí pro návrat. Budete mít připraven transfer, který vás odveze  zpět k autu.

Obáváte se neoficiálního parkingu, nebo jste spokojenými uživateli? Informujte i ostatní o Vašich poznatcích v komentáři.

Jak by měla vypadat zdravá dětská postel? Levně ji můžeme obměňovat především u malých dětí

Zařídit dětský pokoj nebývá hračka. Děti se rychle vyvíjejí a odrůstají. Pokud jsou ještě malé,  pravděpodobně budeme muset mnohokrát  měnit vzhled a zařízení pokoje. Nemusíme se proto stydět pořídit jeho vybavení za nízké ceny. Nejrychleji přestane vyhovovat zejména  dětská postel. Levně ji proto můžeme vyměnit i několikrát.

Dřevěné postele jsou univerzální

Než bude naše dítě ve věku, kdy mu jeho pokoj vydrží až do pubertálních let, musíme se připravit na časté obměny. Jiné vybavení potřebuje tříleté dítě, jiné předškolák a jiné školák. Malé dítě o vybavení dětského pokoje nijak nerozhoduje, nicméně v pozdějším věku je dobré zařídit jeho pokoj tak, jak si samo přeje, nebo s ním vše konzultovat. 

Takováto spolupráce je důležitá pro vývoj dítěte. Navíc tak vytvoříme bezpečný a útulný prostor, ve kterém se bude  cítit dobře. To znamená, že se bude zároveň lépe učit a rozvíjet. 

Jakmile dojde dítě do věku, kdy mu můžeme pokoj zařídit v podstatě jako dospělému, vybírejme kvalitní a trvanlivý nábytek. Skvěle se hodí postele  i ostatní kusy z masivu. Jsou sice dražší, ale rozhodně vydrží dlouhé roky, klidně i po generace. Navíc dřevo působí teple a útulně a hodí se jak pro děvčata, tak pro kluky. 

Rozmanité postele pro menší děti

Než ovšem dojdeme do bodu, kdy dětský pokoj dostane konečnou podobu, můžeme ho vybavit nábytkem, který lehce vyměníme. I ten však musí mít  vysokou kvalitu. V tomto případě můžeme zvolit levnější postele, které se vyrábějí například z dřevotřísky nebo lamina.

Dětské postele pro ty nejmenší musí mít oblé hrany, chránící proti úrazu. Měly by mít i menší zábradlí a zábrany, které zabraňují spadnutí. Tento prvek je důležitý především při přechodu z dětské postýlky na postel.

Hravost je u dětí zásadní

Co se týče vzorů, dětské postele dávají opravdu prostor fantazii. Vyrábějí se v inspirujících tvarech, například auta, víly nebo zvířete. Nechybějí potisky nebo různé vyřezávané tvary. U těchto postelí ovšem musíme obzvlášť zvážit změnu vkusu podle toho, jak dítě roste. 

Univerzální jsou jednoduché dřevěné postele, které se více podobají těm pro dospělé. Pořídit můžeme i patrové postele, které ušetří v místnosti hodně místa například pro herní prostor, skříň nebo psací stůl. 

Na výběr jsou také postele se skluzavkou nebo ve tvaru domečku. Ty si naši potomci určitě zamilují. 

Matrace a rošt, které udrží zdravou páteř

Výběr správné dětské postele by se neměl omezovat pouze na design a samotnou konstrukci. Neméně důležité jsou i rošt a matrace. Rošt musíme zvolit dostatečně pevný, klidně i dvojitý. Především se nesmí prohýbat.

Matrace je alfou a omegou zdravého spánku. Nekvalitní matrace může způsobit bolesti zad a páteře a navíc se v ní budou shromažďovat roztoči. Protože dítě je ve vývinu a roste, měla by matrace splňovat důležité parametry, zejména  podporovat správný vývoj páteře. 

To znamená, že musí být dostatečně pevná a tvrdá, ovšem ne zase příliš. Ideální volbou jsou pružinové matrace, které pevné opravdu jsou, nemodelují se podle těla, dodávají dostatečnou oporu páteři a rozloží váhu dítěte na celý prostor. 

Výhodné je pořídit na matraci ještě jednu vrstvu, a sice její chránič. Může se stát, že děti matraci zašpiní jídlem, pitím, zvratky nebo močí. Chránič bude nejlepším řešením, jak prodloužit její výdrž. Navíc se dobře pere, a my tak budeme postel snadněji zbavovat roztočů.

Jak postupujete při výběru dětské postele vy? Hraje pro vás nejdůležitější roli cena, materiál nebo design?

 

Prodej bytu v Ostravě – jak dosáhnout na  nejlepší cenu?

 Vývoj realitního trhu v posledních letech a měsících hraje do karet všem, kteří plánují prodej bytu. Ostrava patří ke krajským městům, kde je růst cen nejrychlejší. Přesto zde neutichá zájem o místní rezidence. Praha to co do poptávky sice není, i tak je ale město v kurzu. Jestliže plánujete prodat svou nemovitost  právě zde, poradíme, jak nejlépe postupovat. 

Byt  nezapomeňte před prodejem uklidit a upravit

Co naplat. I přes nebývalý zájem o nákup bytu bývají kupující čím dál vybíravější. Zatuchlá, nevětraná špeluňka velký ohlas ze strany zájemců pravděpodobně nesklidí. A jestli náhodou ano, pak určitě ne  pozitivní. Velká rekonstrukce však nebude nutná. Cenu prodávané nemovitosti zvýší i úpravy méně zásadního charakteru I ty ji pro zájemce učiní  podstatně atraktivnější.

Nově vymalované stěny, vycíděné povrchy, umytá okna, vyluxovaný koberec a další víceméně kosmetické úpravy si vyžádají minimální náklady a cenu za byt přitom zvýší. Pomůže i zbavení se harampádí (pár věcí zůstat samozřejmě může) a věcí, které dělají byt až příliš osobním.

Některé úpravy by si samozřejmě vyžádaly více práce a větší náklady. Třeba nová koupelna, či výměna kuchyňské linky. Proto  pečlivě zvažte, zda to stojí za námahu a zda se vám vynaložené náklady vrátí. Hodně  lidí  si totiž chce rekonstruovat byt podle sebe a vaše snaha udělat byt před prodejem “perfektní,” přijde vniveč. 

Nechte si byt nezávisle ocenit

V první řadě si udělejte vlastní průzkum. Zjistěte, za kolik se podobné byty v Ostravě (či přesněji ve vašem okolí) prodávají. A možná ještě lépe – zjistěte si, za kolik se již prodaly. Částka, kterou vidíte u právě nabízených podobných nemovitostí může být nadsazená  a zahrnovat i případné provize makléřům a realitním kancelářím.

Snažte se na svou nemovitost podívat nezaujatě. Subjektivně se vám možná zdá jako skutečně vynikající. Avšak určitě bude mít  své “mouchy,” které mohou  negativně ovlivnit její hodnotu.

Pro přesnější ocenění si ale přizvěte odhadce. Nebo ještě lépe, vícero odhadců. Některé realitky vám udělají nezávazný odhad zdarma, jinde si musíte připlatit. Bude na vás, kolik chcete do tohoto kroku investovat a komu budete důvěřovat. O tématu cenových odhadů si více přečtete zde. 

Dobrá inzerce nadevše

Profesionálně nafocená a důkladně popsaná nemovitost, zveřejněná na nejvíce frekventovaných realitních portálech, zaručí, že si ze zájemců budete moci vybírat. Nepodceňte  proto ani text, ani fotografie do inzerátu. V tom musí být vidět a zaznít vše podstatné.

Popište jeho dispozice i lokalitu, kde se nachází, včetně vzdálenosti k obchodům a zastávkám MHD. Uveďte, v jakém domě a v kolikátém patře byt je. Zmiňte dostupnost internetu, způsob vytápění  a v neposlední řadě i příslušenství, které se v bytě nachází.

Stručnost je sice chvályhodná vlastnost,ale  u prodeje bytu je lepší zmínit co nejvíce detailů.  Neriskujte, že vynecháte důležitou informaci!

Buďte upřímní a  zmiňte případný  nedostatek nemovitosti. Stejně vyjde najevo.

Soukromá inzerce na větších českých realitních portálech se obvykle pohybuje v řádu stovek korun (obvykle 300-600 Kč) za měsíc. 

Nezapomínejte ani na následující:

Při prodeji bytu počítejte s tím, že budete pravděpodobně potřebovat následující dokumenty:

 •         PENB energetický štítek (tuto povinnost má každý prodávající.)
 •         List vlastnictví.
 •         Nabývací titul.
 •         Doklady o revizích  spotřebičů.
 •         Souhlas dalších (pokud je vás víc) vlastníků s prodejem.
 •         Doklad o bezdlužnosti vůči SVJ.
 •         Patřičné smlouvy (kupní smlouva, smlouva o úschově, případně dle dohody smlouva rezervační).
 •         Vyúčtování služeb, či předpis záloh.
 •         Eventuálně i doklady o provozních nákladech.

V tomto krátkém článku jsme samozřejmě nemohli vyčerpat všechny podrobnosti prodeje bytu. Proto uvítáme i vaše komentáře a postřehy níže!

 

Kvalitní microblading: Kurz naučí, jak vybírat vhodný tvar obočí

Pokud si přejeme provádět opravdu špičkový microblading, kurz by nás měl  mimo jiné naučit jak vybírat  vhodný tvar obočí ke konkrétnímu obličeji. Klientky si často neví rady, a  proto vkládají důvěru do make-up artistky. Naším úkolem je klientky nezklamat.

Tvar obočí ovlivňuje celý obličej

Ne každý typ obličeje si může dovolit každý tvar obočí. Abychom kulatý obličej ještě víc nekulatily a ten hranatý nedělaly ještě přísnější, je výběr tvaru obočí klíčový. Někdy ovšem klientky přijdou a požadují obočí, které viděly u své oblíbené celebrity. A my bychom jim měly umět vysvětlit, proč to  pro ně nemusí být nejlepší.

Obočí je sice jen malá, avšak podstatná část tváře. Umí přímo čarovat s výrazem a hloubkou pohledu. Zvýrazňuje rysy a obličej pak vypadá svěžejší a mladší. Avšak jen při výběru a úpravě toho správného tvaru. 

Jaké jsou základní typy obličeje

Nejčastěji rozlišujeme obličej kulatý, oválný, hranatý, dlouhý a srdcovitý.

 1.   Kulatý obličej má  lícní kosti přibližně  stejně široké, jako je jeho délka. Tváře jsou plné jako jablíčka a celý obličej vzbuzuje baculatý dojem.
 2.   Protáhlý obličej je výrazně delší a občas se mu nelichotivě říká koňský.
 3.   Hranatý obličej má velmi výraznou čelist, která je stejně široká jako čelo. Hranatá bývá i brada a celkový dojem tváře je přísný.
 4.   Srdcovitý obličej se vyznačuje širokým čelem a postupným zužováním směrem dolů k bradě. Ta bývá špičatá a ostrá.
 5.   Oválný obličej je považován za ideální, protože mu sluší téměř cokoliv. Je delší než širší a má jemné harmonické rysy.

Obočí, které  bude těmto typům obličeji slušet

 1.   Kulatý obličej potřebuje dodat trochu ostrosti. Proto mu sluší klenuté obočí, které je co nejvyšší a špičatější. Nemusí být příliš tlusté a především ne krátké. Pak by obličej vypadal buclatý a širší. Obočí proto musíme zašpičatit a nezkracovat.
 2.   Dlouhý obličej potřebuje rovný tvar obočí, kterým se tvář rozšíří. Nevadí, že bude široké a zužovat se až na konci. Rozhodně bychom neměly vytvářet oblouky a  obočí ztenčovat.
 3.   Hranatý obličej je třeba trochu zjemnit  a ubrat mu na přísnosti. Pomůže příjemně kulaté obočí bez ostré špičky a  vyplatí se širší oblouky.
 4.   Srdcovitý obličej potřebuje vyvážit špičatou bradu. Proto vytvarujeme užší, mírně zakulacené obočí. Může být kratší. a nebude vadit ani takzvaný esovitý tvar. 
 5.   Oválný obličej může mít takové obočí, které mu dala příroda. Půjde pravděpodobně o klasické zakulacené obočí, které se ke svým koncům zužuje.

Kromě tvaru sledujeme i barvu

Dobrá make-up artistka musí umět rovněž namíchat  správnou barvu. Ne všechny zákaznice vědí, jaký odstín bude jejich obličeji slušet. Třeba výrazně tmavé, až černé obočí, které bylo v módě před několika lety, je už pasé. Maximální přirozenost  je nadčasová a bude lepší..

Volíme proto barvu obočí přibližně o dva stupně tmavší, než jsou vlasy. U světlovlásek jde o hnědou nebo šedou, nikdy ne černou. Tmavovláskám stačí jeden odstín navíc oproti vlasům. Zrzky volí hnědou nebo černou; k  nim však přistupujme opatrně. 

Co je to microblading

Microblading je velmi populární metoda permanentního make-upu, která se do světa rozšířila z Asie. Umožňuje vytvořit velmi přirozený vzhled obočí, protože se při něm tetuje chloupek po chloupku. Využívají ho všichni, kteří si přejí doplnit chybějící obočí, zahustit ho a ztmavit.

Permanentní obočí dnes nabízí řada studií, bohužel jsou mezi nimi i méně kvalitní. Výsledek je pak skutečně nehezký. Abychom tomu předešly a naše klientky byly vždy je spokojené, je potřeba se důkladně proškolit a k tomu zvolit opravdu přínosný kurz. Není od věci si zajít na školení i v případě, že už microblading samy praktikujeme. Osvěží nám to znalosti a dodá nový úhel pohledu.

Nabízí vaše studio už microblading, nebo o tom zatím jen uvažujete?

Developerské firmy Prahu milují. Kdo staví nejvíce a kde chtějí lidé žít?

Může se sice zdát, že míst pro novostavby v Praze je  pomálu, přesto se v ní dlouhodobě staví nejvíce. Zájemců o bydlení v metropoli neubývá. Naopak – nové byty bývají prodané dlouho dopředu. Které developerské firmy mají nejzajímavější projekty a jaké lokality jsou top, co do obliby? 

Developerských firem jsou desítky. Trh však ovládá jen několik největších hráčů

Celou třetinu nové výstavby v metropoli obstarává stabilní trojice – Central Group, Finep a Skanska Reality. Stojí za těmi největšími projekty, které nabízejí stovky nových bytů. A právě to se samozřejmě projevuje ve statistikách. Mezi první desítku dále patří Crestyl, Vivus nebo Pražská správa nemovitostí.

Výhodou těchto silných developerů je skutečnost, že mají rozpracované velké projekty, které realizují po částech. Tím se jim daří pravidelně doplňovat nabídku na trhu s realitami. 

Jaké projekty zmíněných tří největších developerů jsou nejzajímavější? Central Group se může pochlubit Parkem Zličín, Zahradami Bohdalec nebo Parkem Zahradní město II. Mezi nejzajímavější projekty skupiny Finep patří Kaskády Barrandov nebo Britská čtvrť. Skanska zase kraluje v Karlíně, kde realizovala projekty Port Karolína a Čtvrť Emila Kolbena.

Vedle nich pak tu je řada menších společností, které se orientují na drobné projekty a pracují na jedné nebo dvou stavbách. Ty v jejich aktivitách nejvíce omezuje a zpožďuje kritická situace povolování nových staveb.

Nejatraktivnější čtvrť? Záleží na tom, co hledáme

Jen těžko můžeme posoudit, která městská část je co do bydlení tou nejatraktivnější. Každá má totiž něco do sebe a hodně záleží na našich prioritách, podle kterých si byt ke koupi vybíráme.

Většinou to první, podle čeho se orientujeme, je cena. Ta se rozhodně drží níž v okrajových částech Prahy, kde je horší dostupnost. Velkým ukazatelem je blízkost metra. Proto se i byt na Černém mostě může prodražit kvůli blízké zastávce.

Za obecně levnější část je považována Praha 3. Žižkov byl dlouhou dobu opomíjený a považovaný za podřadnou lokalitu co se bydlení týče. Proto i ceny bytů zde patří k těm nižším, i když se situace začíná rychle měnit. Díky aktivitám developerských firem se zde totiž revitalizuje řada zanedbaných míst a vznikají nové byty a rezidence. Tím zájem o bydlení na Praze 3 roste a vše dohromady pomalu žene ceny nahoru. Přispívá tomu rovněž fakt, že si tuto část Prahy oblíbili mladí lidé.

Žižkov má totiž neopakovatelnou atmosféru, kterou  v Praze  nikde jinde nenajdeme. Místní hospůdky, bary a restaurace přitahují svou staročeskou a bohémskou tradicí.. Kdo hledá bydlení v místě, které si drží svébytný genius loci, ten si Žižkov zamiluje. 

K  nejdražším čtvrtím patří naopak tradičně Praha 1 a Praha 6. Už dávná historie jasně vypovídá o tom, že v těchto místech se zdržují bohatší vrstvy, a to platí dodnes. Zatímco na Praze 1 kvůli turistickému ruchu chce bydlet málokdo, Dejvice jsou jednou z nejžádanějších lokalit.

Expandují všechny čtvrtě

Vedle zmíněných míst se na žebříčku popularity vysoko drží rovněž Vinohrady a Smíchov. Zatímco Vinohrady už příliš prostoru pro novou výstavbu nenabízejí, na Smíchově vzniká v dlouho opomíjených brownfieldech jedna novostavba za druhou. Je to právě Praha 5, která  si drží označení nejžádanější lokality a kde se prodává nejvíce bytů. Následuje ji Praha 9.

Nedá se ovšem říct, že by některá čtvrť byla méně oblíbená. Vyhledávané jsou i Holešovice, které podobně jako Žižkov žijí svým vlastním životem a plní ulice svéráznými podniky a kulturními projekty.

Stále více lidí se také stěhuje do okrajových částí hlavního města. Ven z centra je vede nejen nedostatečná nabídka bydlení a vysoké ceny, ale i chuť vybudovat si domov v klidné lokalitě s dostatkem soukromí. Pozornosti proto neujdou ani reality v Hostivaři, Letňanech či Kbelích.

Která je vaše oblíbená lokalita, kde byste chtěli v Praze žít? A podle jakých kritérií bydlení vybíráte?