Kam v Evropě za potápěním?

 

Chcete-li strávit dovolenou potápěním v moři a pozorováním podmořského světa, nemusíte vyrážet až do Tichomoří či do Karibiku. I v Evropě je celá řada lokalit, které nabízejí úžasné zážitky při potápění nebo aspoň šnorchlování. Zajímavá místa jsou zejména v oblasti Středomoří, ale zkušení potápěči tvrdí, že nejlepší podmínky pro potápění najdete na Jadranu.

 

Nejlepší tipy

  • ostrov Elba – nachází se mezi Korsikou a pobřežím Itálie, ke které patří. Na Elbě je zhruba 36 potápěčských lokalit, kde se lze potápět s profesionálními instruktory. K nejznámějším patří La Corbela, La Facciola, Secca di Fonza či Corbelli
  • řecký ostrov Korfu – nádherné moře, které je zde teplé, láká potápěče a šnorchlaře. Zdejší podmínky jsou příznivé pro život spousty mořských živočichů
  • potápění mezi vraky lodí a ponorek z 2. světové války ve Francii
  • vynikající podmínky pro potápění najdete i v dalších lokalitách, jako je například Sardinie, Korsika a některé řecké či chorvatské destinace.

 

Mohlo by vás zajímat: Jaká je největší chyba při cestování do zahraničí?

Důležitost cestovního pojištění

Při potápění nemůžete nikdy předvídat, co se může stát. I přes maximální opatrnost může dojít k úrazu, v horším případě k infarktu, což obnáší vysoké peněžní částky za hospitalizaci a léčení. Pokud však máte odpovídající cestovní pojištění, pojišťovna vám léčebné výlohy proplatí. Budete-li chtít sjednat cestovní pojištění, ale nechcete zbytečně přeplácet, můžete vyzkoušet cenový srovnávač a ušetřit až 50% v porovnání se standardním pojištěním sjednaným v některé pojišťovně.

 

Mohlo by vás zajímat: Nejlevnější cestovní pojištění

Tip na výlet do českých hor

Krkonoše jako největší české hory lákají během zimní sezony tisíce turistů. Ti z vás, kteří ale nemají rádi příliš velký shon, si zde příliš neužijí. Pakliže máte rádi hory, ale zároveň preferujete spíše klidné prostředí, ať raději jedou na Šumavu.

Bouda Jelenka

By Krakonoš

Druhá zastávka při našem přechodu Krkonoš z Pomezních bud do Harrachova byla Jelenka, ležící v nadmořské výšce 1263 m přímo na hlavním krkonošském hřebeni a na křižovatce turistických cest mezi Pomezní boudou a Sněžkou.
Bouda JelenkaBouda Jelenka
Hned po vydatné snídani na Boudě Malá Úpa jsme vyrazili do houstnoucí mlhy. Mělo to jednu výhodu, celých 5km cesty až k Jelence jsme nepotkali živou duši. Protože jsme šli přechod Krkonoš, tak jsmě šli dost nalehko a začínala nám být zima. Bylo 10 hodin ráno když se z mlhy vynořila právě Jelenka a zrovna otevírali restauraci. Dali jsme dva grogy a hurá na Snežku po traverzu. Uvniř jsme byli úplně sami, ale před několika lety za hezkého počasí si pamatuju, že byla Jelenka oblíčena davy turistů popíjejících pivo.
Chata JelenkaJelenka od hřebenovky
V restauraci to vypadalo útulně a je zde odhadem 30 míst. K jídlu si můžete dát smažák s hranolkama, řízek a měli snad i nějakej guláš. Jídelníček není moc obsáhlý a většinou mají jídlo, které musí nutně projít friťákem. K pití pivo Bernard, limo, čaj, no prostě klasika.
Restaurace na JelenceRestaurace na Jelence
Na webu Jelenky se dočtete, že Jelenka je opravená turistická bouda s celoročním provozem. Bouda má kapacitu ubytování pro 26 hostů v pěti pokojích, tři čtyřlůžkové, jeden šesti a jeden osmilůžkový. Všechny pokoje jsou vybaveny palandami, teplou a studenou vodou. Toalety a sprchy jsou na společné chodbě na patře.
Ubytování na JelenceUbytování na Jelence
Máte možnost se zde ubytovat s vlastním spacákem či povlečením objednat si polopenzi. Na Jelence není možné parkování automobilů a to z důvodu ochrany přírody, nejbližší parkování je možné ve vzdálenosti 2km.

Ubytování nemůžu hodnotit, nikdy jsem tu nepřespal, ale líbí se mi možnost ekonomického přespání ve vlastním spacáku, což stále ještě není standart. Jelenka vám nenabízí žádné jiné vyžití, než turistiku. Žádné tenisové kurty nebo půjčovna kol tu není, ale zase je tu ticho a klid a o tom to je :-)
Source: Krkonošské boudy

Bouda Malá Úpa

By Krakonoš

V létě 2013 jsme s Pajušou vyrazili na náš první přechod Krkonoš z Pomezních bud do Harrachova, který jsme si slibovali už léta, ale pořád ne a ne na přechod vyrazit. Konečně jsme se tedy rozhoupali a vyrazili z Prahy směr Pomezní boudy, kde jsme chtěli přespat a hned ráno vyrazit směr Sněžka. A pro ubytování jsme si vybrali právě Boudu Malá Úpa.
Bouda Malá ÚpaBouda Malá Úpa

Bouda Malá Úpa se nachází v oblasti zvané Pomezní boudy, kousek od hraničního přechod do Polska. Bouda byla v roce 2009 kompletně zrekonstruovaná a je zde určitě nejnověji vypadajícím stavením, ale zároveň si zachovala vzhled tradiční krkonošské boudy což velice ocěňuji.
Ubytování na Boudě Malá ÚpaUbytování na Boudě Malá Úpa

Ubytovat se tu můžete ve dvaceti kompletně vybavených apartmánech. Každý apartmán je vybaven sociálním zařízením, LCD televizí a malou ledničkou. Jeden apartmán má dokonce bezbariérový přístup. Snídaně je podávána formou bohatých švédských stolů a k večeři tu dostanete polévku a hlavní jídlo (máte výběr ze dvou jídel) a máte také výběr ze šesti druhů salátů ze samoobslužného salátového baru.
řízek na uvítanouWelcome dinner při příjezdu

My dostali na uvítanou řízek s bramborama, což si myslim, že nemůže nikoho urazit :-) Pokud na Boudu Malá Úpa zavítáte pouze jako turista, tak si můžee vybrat z bohaté nabídky, vaří tu tradiční krkonošskou a českou kuchyni a určitě si pochutnáte. Namátkou zmíním v Krkonoších již tradiční borůvkové knedlíky nebo hovězí ragů s hříbky a smetanou, placičky z jáhel a pohanky. Mám pocit, že v době našeho pobytu nabízeli i steaky z kraviček, které chovají hned za boudou.
Obsluha je tu v pohodě, nikdo se na vás nemračí a bylo tu narváno, což je taky dobrá známka kvality.
K dispozici tu budete mít parkoviště a lyžárnu, oboji je pod kamerovým dohledem, což určitě není standart. Dále můžete relaxovat v sauně nebo ve vířivce.
Vířivka na Boudě Malá ÚpaPo náročné, turistickém pochodu si tu můžete zavířit

V zimě jsou na Pomezkách a okolí ideální podmínky pro běžecké lyžování. Pokud jste vyznavači sjezdového lyžování, tak zkrátka nepřijdete. Hned za boudou byl v nedávné době postaven lyžařský areál Pomezky. V létě zase můžete vyrazit na pěší výlet na Sněžku vzdáenou cca 10km stejně jako jsme se ráno po snídani vydali i my.
K boudě patří tak tenisové a badmintonové kurty. Pokud sebou nebudete mít tenisové rakety, tak to vůbec nevadí, vše si zde můžete zapůjčit. S celou rodinou si pak můžete zahraát minigolf na místním minigolfovém hřišti o 18 jamkách. Je tu i půjčovna kol.
Chlupaté kravičky u Boudy Malá ÚpaChlupaté kravičky

A na závěr ještě jedna zajímavost. U Boudy Malá Úpa chovají masné plemeno Skotského náhorního skotu, jedná se o takové legrační chlupaté krávy. A v restauraci si tu můžete objednat speciality z tohoto skotu i když tuto možnost jsem na stránkách boudy nenašel.
Návštěvu Boudy Malá Úpa tedy mohu s klidem doporučit.
Source: Krkonošské boudy

Krkonošská pivní stezka

By Krakonoš
Letní Krkonošská pivní stezkaLetní Krkonošská pivní stezka

Víte co spojuje Vrchlabí, Friesovy boudy a Luční boudu? Je to Letní Krkonošská pivní stezka. Krkonošské výhledy jsou velkým lákadlem pro nejednoho turistu, ale Čecha nejlépe utáhnete na pivo a něco dobrého k němu, tak to prostě je.
Letní pivovarská stezka, která v letošním roce funguje od začátku června do konce září spojuje celkem čtyři minipivovary, dva z nich najdete ve snadno dostupném Vrchlabí a dva horské minipivovary jsou na Luční boudě a na Friesových boudách v penzionu Andula.
Vrchlabské pivovary Hendrych a Krkonošský medvěd nabízejí hned několik druhů piv, z nichž za zmínku stojí především hendrychovská H8 se sníženým obsahem alkoholu. Tím bych doporučil začít, ať se nezničíme ještě před obědem a máte síly na další výšlap.
Skutečně lokálním produktem je pivo Fries, které se může pyšnit oceněním za Originální krkonošský produkt. Pivo na Friesových boudách vaří přímo z vody místního pramene. Vsadil bych na polotmavou 13° z pěti druhů sladu.
Poslední zastávkou na Letní Krkonošské pivní stezce je Luční bouda, kde v zrekonstruovaných sklepích vaří pivo Paroháč.
A o co vlastně na Letní Krkonošské pivní stezce jde? Dejte si alespoň dvě piva v každé zmíněném minipivovaru, sbírejte za ně razítka a v posledním z nich dostanete dárek. Pokud Krkonošskou pivní stezku absolvujete, tak můžete celý nápad i jednotlivá piva ohodnotit v komentářích pod tímto článkem nebo na Facebooku.
Source: Krkonošské boudy